Jaką funkcję pełni patera na stole w jadalni?

Idealna na owoce, doskonała na słodkości, niezastąpiona na przekąski, królowa stołu od święta i na co dzień. Oczywiście mowa o paterze, naczyniu, które spełnia szereg funkcji w jadalni. Użytkową i ozdobną. Nie może jej zabraknąć podczas wystawnych przyjęć, kameralnych spotkań i na co dzień. Jest również elementem dekoracyjnym. Ekskluzywne patery przyciągają wzrok, podnoszą wartość wizualną wnętrza, świadczą o dobrym guście gospodarza i jego umiłowaniu do pięknych rzeczy. O tym, jaką funkcję pełni patera na stole w jadalni, decyduje jej rodzaj. Kryształowe, artystyczne, złocone patery bez wątpienia są synonimem elegancji i elementem dekoracyjnym.

Jaką funkcję pełni patera na stole w jadalni?

Jadalnia jest z reguły pomieszczeniem w domu, które posiada minimalistyczną formę. Z reguły tworzą ją, obok oczywistych mebli (stołu i krzeseł), dodatki. To one sprawiają, że nabiera charakteru. Może być urządzona w stylu nowoczesnym, luksusowym, eleganckim, loftowym, tradycyjnym, w zależności od charakteru kuchni i salonu, których może być przedłużeniem.

W jadalni istotne znaczenie ma gra światłem oraz ozdoby, na stole, z którymi nie należy przesadzić oraz dekoracje na ścianach. Stół w jadalni doskonale dopełnia luksusowa zastawa, szlachetne szkło oraz patera. Ten ostatni element, dzięki wielu możliwościom wykorzystania na różne okazje jest niezastąpiony na stołach w jadalni.

Patery przyjmują różną postać:

  • płaskiego talerza (okrągły, prostokątny, kwadratowy),
  • półmiska,
  • misy,
  • kilkupoziomowego stojaka,
  • naczynia z pokrywą.

Funkcje zależą od rodzaju patery. Ponadto, od tego z jakich materiałów została wykonana oraz kto ją stworzył.

Artystyczne dzieła od włoskich mistrzów obróbki kryształu

Patera paterze nierówna, dlatego nie można powiedzieć, iż każda jest ozdobą stołu w jadalni. Na rynku dostępne są patery wykonane z drewna, szkła, plastiku oraz z porcelany bądź z kryształu, mosiądzu, okraszone 24-karatowym złotem.

Tanie imitacje nie prezentują się wykwintnie na stole, już na pierwszy rzut oka widać, że nie stworzyła ich artystyczna dusza, a są efektem masowej produkcji. Poza tym ich żywot do długich nie należy. Nie są odporne na odkształcenia i zarysowania. Natomiast patera wykonana z kryształu w połączeniu z mosiądzem to nie tylko wyjątkowa ozdoba na stole, lecz również trwałość, łatwość w utrzymaniu czystości i idealne warunki dla produktów, które na nich stoją.

Wybierając paterę postaw na szlachetne, cenione materiały, takie jak mosiądz, złoto, srebro, kryształ. Takie, które wyszły spod ręki rzemieślników, a nie maszyny produkcyjnej. Tworzone z pasją przez ludzi z artystyczną duszą.

Luksusowe patery z kryształu tworzą Włosi. Są w tym mistrzami, kryształ w ich rękach, w połączeniu z mosiądzem i złotem, nabiera wyjątkowych form. W tym przypadku, nikt nie ma wątpliwości, jaką funkcję pełni patera na stole w jadalni. Jest fantazyjnym, luksusowym dodatkiem dekoracyjnym.

Ozdobne patery z kryształu na stół w jadalni

Jest bardziej wytrzymały od szkła. Lepiej odbija światło. Ma gładszą powierzchnię i bardziej fantazyjne formy. Patery z kryształu sprawiają, że jadalnia staje się jaśniejsza, bardziej promienna, a zarazem zyskuje elegancję, szyk i niepowtarzalny urok.

Patery z kryształu pełnią funkcję ozdobną, obok użytkowej, bo rzecz jasna służą one również do serwowania ciast, przekąsek czy owoców. Idealnie wpisują się w jadalnie urządzone w różnych stylach. Na co dzień mogą zajmować miejsce na brzegach stołu, podczas spotkań na środku. Co jest kwestią indywidualną, zależy również od rodzaju patery.

Ozdobne patery dostępne są w wielu odsłonach, zarówno kryształowe misy na nóżkach z pozłacanego mosiądzu jak i bez nóżek. Z różnymi motywami: konie, orły, kwiaty, bursztyn, łabędzie. Kryształowe patery wykonane są w różnych stylach: tradycyjnym, nowoczesnym, antycznym i iście królewskim.

Patery kryształowe z wyjątkowymi zdobieniami są synonimem luksusu, przepychu i dobrego gustu. Wypełniają stół ciepłym blaskiem, tworząc przyjemną atmosferę w jadalni, sprzyjającą spotkaniom.

Funkcja użytkowa patery- jaką wybrać na słodkości, przekąski?

Patery oprócz funkcji dekoracyjnej są również praktycznym elementem wyposażenia jadalni. Doskonale sprawdzają się do serwowania różnego rodzaju przekąsek, na słodko i słono. W zależności od rodzaju patery, podasz na niej tort, ciasto, ciasteczka, cukierki, przekąski, kanapeczki, a nawet owoce morza. Służą również do serwowania owoców.

Luksusowe patery z 24-karatowym złotem bądź srebrem zachęcają do sięgnięcia po przekąskę, bo nawet najbardziej smaczne ciasto nie zachęca, jeśli nie jest podane we właściwy sposób.

Które patery służą do owoców, a które do tortów?

  • Patery płaskie– można rzec najbardziej uniwersalne. Mogą mieć nóżkę/ nóżki. Okrągłe przeznaczone są na tort, ciasta. Kwadratowe i prostokątne na przekąski, kanapeczki.
  • Patery misy– mniejsze misy, typu półmiski są dobrym wyborem do serwowania owoców morza. Średnie są propozycją podania w nich ciasteczek, cukierków, mniejszych owoców, typu winogrona. Większe misy doskonale sprawdzają się do owoców. Do wyboru są misy z pokrywą i bez niej.
  • Kilkupoziomowe patery głównie kojarzą się ze słodkościami, ale obecnie można na nich serwować również przekąski i przystawki. Przekąskom dedykowane są specjalne patery z miseczkami, jedno i kilkupoziomowe.

Podczas przyjęć i spotkań z rodziną oraz znajomymi patera jest niezastąpionym dodatkiem na stole w jadalni, dekoracją z funkcją użytkową. Natomiast na co dzień mogą być ‘domem’ dla owoców czy ulubionych rogalików bądź ciasteczek. Szczególnie dobrze sprawdzają się patery z pokrywą, przedłużając żywotność produktów.

Prestiżowe patery na prezent- pojedyncze i zestawy

Luksusowe patery do owoców, przekąsek i ciast, wykonane w tym samym stylu, stworzą harmonijną całość na stole. Tego typu zestaw jest nie tylko inwestycją na lata do własnej jadalni, lecz również gotowym pomysłem na prezent dla miłośników luksusowych dodatków, dla artystycznych dusz, dla każdego, kto w życiu stawia na jakość.

Patery z kryształu dostępne są w różnych kolorach. Błękitna laguna, nadmorski bursztyn i szlachetny rubin to kilka z wielu kolorystycznych propozycji. Barwny kryształ grając kolorami jest wyjątkowym dodatkiem dekoracyjnym na stole w jadalni.

Kryształowe, pozłacane patery są niczym dzieła sztuki. Zachwycają wyjątkową formą, doskonałym wykonaniem i szlachetnością materiałów. Były, są i będą stylową i luksusową ozdobą stołu w jadalni.

Polecane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *